Zarządzenie nr 357/2016 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie regulaminu podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Urzędu Miasta Włocławek

Na podstawie art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) oraz art. 29 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U z 2016 poz. 902) i art 17 w związku z art. 1031, 1032, 1034-1036 ustawy z dnia   26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz.U. z 2016 poz.1666 )

zarządza się, co następuje:

§1.1. Regulamin określa zasady i tryb podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Urzędu Miasta Włocławek.
2. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się uczestnictwo w szkoleniach, studiach podyplomowych lub studiach wyższych za zgodą lub z inicjatywy Pracodawcy.

§2. Celem podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest uzyskanie przez pracowników poziomu wiedzy, kwalifikacji i umiejętności zawodowych zapewniających efektywną i profesjonalną realizację zadań służbowych oraz optymalne i racjonalne wykorzystanie środków publicznych przeznaczonych na ten cel w budżecie Miasta Włocławek.

§3. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) szkoleniu zewnętrznym – należy przez to rozumieć szkolenia, kursy, seminaria, warsztaty organizowane lub prowadzone przez podmioty zewnętrzne, które są formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin zajęć edukacyjnych, których ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, a także konferencje, tj. spotkanie specjalistów w określonej dziedzinie mające na celu wymianę doświadczeń;

2) szkoleniu wewnętrznym – należy przez to rozumieć seminaria, konferencje, warsztaty organizowane przez Pracodawcę, nieodpłatne, odbywające się w godzinach pracy Urzędu i prowadzone przez wyznaczonych pracowników;

3) studiach wyższych – należy przez to rozumieć studia prowadzone przez uczelnię posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego;

4) studiach podyplomowych – należy przez to rozumieć inną niż studia wyższe i studia doktoranckie formę kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych;

5) dokumentach potwierdzających uzyskanie kwalifikacji – należy przez to rozumieć dyplomy, świadectwa, zaświadczenie, certyfikaty i inne dokumenty określone w odrębnych przepisach;

6) Sekretarzu – należy przez to rozumieć Sekretarza Miasta, który realizuje zadania Pracodawcy w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych zgodnie z odrębnymi przepisami.

§4.1. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych powinno być zgodne ze stanowiskiem zajmowanym przez pracownika lub łączyć się z zakresem czynności danego pracownika.

2. Zakres wiedzy i umiejętności jakie pracownik ma uzyskać w wyniku podnoszenia kwalifikacji, powinny być niezbędne lub co najmniej przydatne na zajmowanym stanowisku.

3. Przy podejmowaniu decyzji o skierowaniu lub wyrażeniu zgody na podnoszenie kwalifikacji Pracodawca bierze pod uwagę potrzeby Pracodawcy, dotychczasowe kwalifikacje pracownika,staż pracy i jakość świadczonej pracy.

4. Pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania lub zgody mają pracownicy, których zadania wymagają stałego podnoszenia kwalifikacji lub uzupełniania albo aktualizowania wiedzy.

§5.1. Kierownik komórki organizacyjnej urzędu może wnioskować do Sekretarza o skierowanie podległego pracownika do udziału w szkoleniu.

2. Do oferty szkolenia, należy dołączyć szczegółowe informacje dotyczące wnioskowanego szkolenia, m.in. koszty szkolenia, program, harmonogram zajęć wraz z kartą zgłoszenia wymaganą przez organizatora.

§6.1. Sekretarz przy podejmowaniu decyzji o skierowaniu pracownika do udziału w szkoleniu kieruje się zasadami, o których mowa w  § 4.

2. Po formalnym zgłoszeniu pracownika na szkolenie jego udział w szkoleniu jest obowiązkowy.

3. W przypadku choroby pracownika skierowanego na szkolenie lub gdy z innych ważnych przyczyn jego udział w szkoleniu nie jest możliwy, kierownik komórki organizacyjnej jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia stanowiska ds. osobowych w Wydziale Organizacyjno – Prawnym i Kadr oraz wskazania innego podległego pracownika do wzięcia udziału w szkoleniu.

§7. Pracownik, który uczestniczył w szkoleniu jest zobowiązany do analizy i oceny jakości merytorycznej tego szkolenia jak również oceny przydatności uzyskanej wiedzy do realizacji swoich zadań. W tym celu pracownik, bez odrębnego wezwania, jest zobowiązany w terminie 5 dni po jego zakończeniu do wypełnienia oceny szkolenia, której wzór określa załącznik do zarządzenia (z wyłączeniem szkoleń, o których mowa w § 9  pkt 1 – 3).

§8. W szkoleniu zewnętrznym o tej samej tematyce w jednym terminie mogą uczestniczyć nie więcej niż 2 osoby wykonujące zadania przypisane do tego samego stanowiska pracy.

§9. Szkoleniami wewnętrznymi są szkolenia:

1) wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących, m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej;
2) w trybie służby przygotowawczej, zgodnie z odrębnym zarządzeniem;
3) w zakresie ochrony danych osobowych prowadzone przez Administratora Bezpieczeństwa Informacji zgodnie z odrębnymi przepisami;
4) szczegółowe i doskonalące.

§10. Szkolenia szczegółowe i doskonalące organizowane są w formie konferencji lub warsztatów dla nowozatrudnionych lub wszystkich pracowników z inicjatywy Sekretarza lub na wniosek kierownika komórki organizacyjnej Urzędu.

§11. Pracownicy mogą podnosić kwalifikacje zawodowe w formie studiów podyplomowych lub studiów wyższych za zgodą Pracodawcy lub z inicjatywy Pracodawcy zgodnie z Kodeksem pracy.

§12. Pracownik ubiegający się o uzyskanie zgody Pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych składa pisemny wniosek z opinią bezpośredniego przełożonego.

§13.1. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą Pracodawcy w jednej z form określonych w § 11 wymaga spełnienia łącznie warunków:

1) stosunek pracy pracownika, obejmuje co najmniej czas trwania nauki oraz czas pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji, określony w umowie;
2) kierunek studiów podyplomowych lub studiów wyższych zgodny z zadaniami i wymaganiami określonymi w zakresie odpowiedzialności i uprawnień pracownika;
3) w budżecie miasta są zabezpieczone środki na powyższy cel.

2. Wzajemne prawa i obowiązki Pracodawcy i pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe w formie studiów podyplomowych i studiów wyższych określi umowa oraz przepisy zawarte w Kodeksie pracy.

§14.1. Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe ma obowiązek w szczególności:

1) uczestniczyć w zajęciach;
2) niezwłocznie informować stanowisko ds. osobowych w Wydziale Organizacyjno – Prawnym i Kadr o zakończeniu, powtarzaniu lub przerwie w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych;
3) przedstawić dokument potwierdzający zdobycie kwalifikacji.

§15. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje z inicjatywy Pracodawcy lub za jego zgodą w jednej z form, o których mowa w § 11, przysługuje:
1) urlop szkoleniowy;
2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania;
3) wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy.

2. Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zwrot kosztów przejazdu do miejsca nauki i z powrotem, a także pokryć koszty związane z zakwaterowaniem.

3. Pracodawca może dofinansować koszty podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników w przypadku studiów podyplomowych do kwoty 50% czesnego.

4. Kwota dofinansowania, o której mowa w ust.3, określana jest indywidualnie przez Pracodawcę.

§16. Wydział Organizacyjno – Prawny i Kadr prowadzi rejestr szkoleń, umów studiów podyplomowych i studiów wyższych.

§17. Prawa i obowiązki pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy Pracodawcy, w zakresie nieuregulowanym niniejszym regulaminem określają przepisy Kodeksu pracy.

§18. Wykonanie zarządzenia powierza się Sekretarzowi oraz kierownikom komórek organizacyjnych.

§19.1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
2. Zarządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Włocławek.

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian