-
- Wydział Wydział Środowiska
- Termin załatwienia Do 14 dni, wymagające postępowania wyjaśniającego nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania
- Osoba kontaktowa Barbara Łękawska
- Miejsce załatwienia
Urząd Miasta Włocławek
Wydział Środowiska
Zielony Rynek 11/13
87 – 800 Włocławek
Biuro Obsługi Mieszkańców – stanowisko Gospodarki Komunalnej i Środowiska,
holl budynek B - Telefon kontaktowy 54 414 – 47 – 20
- Miejsce odbioru
Urząd Miasta Włocławek
Wydział Środowiska
Zielony Rynek 11/13
87 – 800 Włocławek
Biuro Obsługi Mieszkańców – stanowisko Gospodarki Komunalnej i Środowiska,
holl budynek B - Wymagane dokumenty
Wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów zawierający:
1. Numer identyfikacji podatkowej (NIP) i numer REGON posiadacza odpadów, o ile został nadany.
2. Wyszczególnienie rodzajów odpadów przewidywanych do zbierania (wraz z podaniem kodów); w przypadku gdy określenie rodzaju jest niewystarczające do ustalenia zagrożeń, jakie te odpady mogą powodować dla środowiska, właściwy organ może wezwać wnioskodawcę do podania podstawowego składu chemicznego i właściwości odpadów, (wraz z podaniem kodów).
3. Oznaczenie miejsca zbierania odpadów.
4. Wskazanie miejsca i sposobu oraz rodzaju magazynowanych odpadów.
5. Szczegółowy opis stosowanej metody lub metod zbierania.
6. Przedstawienie możliwości technicznych i organizacyjnych pozwalających należycie wykonywać działalność w zakresie zbierania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych lub przeszkolenia pracowników oraz liczby i jakości posiadanych instalacji i urządzeń odpowiadających wymaganiom środowiska.
7. Oznaczenie przewidywanego okresu wykonywania działalności w zakresie zbierania odpadów.
8. Opis czynności podejmowanych w przypadku zakończenia działalności objętej zezwoleniem i związanej z tym ochrony terenu, na którym działalność ta była prowadzona.
9. Informacje wymagane na podstawie odrębnych przepisów.
Do wniosku należy dołączyć:
1. Decyzję środowiskową, o której mowa w art. 71 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, o ile jest wymagana.
2. Dowód wniesienia opłaty skarbowej.
3. Tytuł prawny do terenu, na którym odbywa się magazynowanie. - Opłaty 616 zł. Opłaty można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Włocławek: 94 1020 5170 0000 1902 0009 0100 lub w kasie Urzędu Miasta Włocławek. Opłatę należy wnosić z chwilą złożenia wniosku.
- Tryb odwoławczy Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku za pośrednictwem Prezydenta Miasta Włocławek w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
- Uwagi
- Zezwolenie wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zbierania odpadów dla wszystkich przedsięwzięć i zdarzeń z wyjątkiem zezwoleń dla:
– przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, które wydaje marszałek województwa,
– dla regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, które wydaje marszałek województwa,
– zezwoleń na zbieranie odpadów na terenach zamkniętych w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo geodezyjne lub kartograficzne, które wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska. - Zezwolenie wydawane jest na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
- Wytwórca odpadów, który prowadzi zbieranie odpadów, może być zwolniony z obowiązku uzyskania odrębnego zezwolenia na prowadzenie tej działalności, jeżeli posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów, uwzględniające wymagania przewidziane dla zezwolenia na zbieranie odpadów.
- Stronami postępowania w sprawie zezwolenia na zbieranie odpadów, nie są właściciele nieruchomości sąsiadujących z instalacją lub nieruchomością, na której będzie prowadzone zbieranie odpadów.
- Zezwolenia na zbieranie odpadów, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, tj ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, stają się zezwoleniami na zbieranie odpadów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r, poz. 21).
- Zezwolenia na zbieranie odpadów, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, tj ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od dnia wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r, poz. 21).
- Starosta odmawia wydania zezwolenia na zbieranie odpadów, w przypadku gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami:
– mógłby powodować zagrożenia życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska,
– jest niezgodny z planami gospodarki odpadami,
– jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego.
- Zezwolenie wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zbierania odpadów dla wszystkich przedsięwzięć i zdarzeń z wyjątkiem zezwoleń dla:
- Podstawa prawna
- Art. 42 ust. 1, art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21).
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 roku w sprawie katalogu odpadów ( Dz.U. z 2014r, poz.1923).
- Art. 6, część III ust. 43c pkt a załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2012 r., poz. 1282 z późn. zm.).
- Typ treściProcedury załatwiania spraw