Zarządzenie nr 468/2019 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie miasta Włocławek

Na podstawie art. 17 ust. 6 i ust. 7 oraz art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541), art.19 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1398), § 3 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850) oraz zarządzenia Nr 155/2019 Wojewody Kujawsko – Pomorskiego z dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i § 13 pkt 1 ppkt 2 Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Włocławek, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 31/2019 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie nadania Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Włocławek (tekst ujednolicony – wersja obowiązująca od 1.08. 2019 r.),

zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Tworzy się na obszarze miasta Włocławek system wczesnego ostrzegania, zwany dalej „SWO”, składający się z jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji posiadających osoby dyżurne wyposażone w środki łączności. Ponadto osoby dyżurne w przedsiębiorstwach, obiektach oraz na terenie instalacji stanowiących potencjalne zagrożenie dla ludności i środowiska w przypadku ich uszkodzenia lub awarii. 2. SWO jest elementem powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, funkcjonującego w ramach Wojewódzkiego Systemu Wykrywania i Alarmowania nadzorowanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego.

§ 2. 1. Na potrzeby realizacji zadań systemu, SWO na administrowanym terenie tworzy Prezydent Miasta – Szef Obrony Cywilnej.
2. Prezydent Miasta – Szef Obrony Cywilnej, zapewnia całodobowe funkcjonowanie SWO.
3. Do SWO włącza się również służby dyspozytorskie przedsiębiorstw oraz rozgłośnie radiowe i ośrodki telewizyjne.
4. Włączenie w skład SWO jednostek organizacyjnych lub podmiotów, o których mowa w ust. 3, nie zmienia ich podległości organizacyjnej.

§ 3. Celem SWO w szczególności jest:
1) uzyskiwanie informacji o zdarzeniach zagrażających życiu i zdrowiu ludności oraz mieniu i środowisku;
2) utrzymywanie ciągłego monitoringu potencjalnych zagrożeń dla ludności oraz mogących zakłócić prawidłowe funkcjonowanie instytucji społecznych, rządowych i samorządowych;
3) szybkie ostrzeganie i alarmowanie zagrożonej ludności o zbliżającym się niebezpieczeństwie na tyle wcześnie, aby było możliwe podjęcie działań ograniczających potencjalne straty, a także zapewnienie w razie potrzeby częściowego lub całkowitego rozwinięcia Systemu Wykrywania i Alarmowania;
4) informowanie ludności o zalecanych zasadach postępowania (zachowania się) w sytuacji określonego zagrożenia;
5) podejmowanie działań w celu zapobiegania lub znacznego ograniczenia wystąpienia skutków katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, działań terrorystycznych oraz sytuacji kryzysowych, mogących spowodować wystąpienie skażeń promieniotwórczych, chemicznych lub zakażeń biologicznych, realizowane za pośrednictwem ostrzegania i alarmowania organów administracji publicznej, służb i ludności o uwolnieniu do środowiska toksycznych środków chemicznych, materiałów promieniotwórczych , zakaźnych czynników biologicznych, a także powiadomienie o konieczności podjęcia natychmiastowych działań, w ramach SWA.

§ 4. 1. Funkcjonowanie jednostek wchodzących w skład SWO polega na wzajemnej wymianie informacji uzyskanych w toku własnej działalności, a mających bezpośredni lub pośredni związek z występowaniem zagrożeń dla ludności, mienia i środowiska, ich prognozowaniem, wykrywaniem oraz alarmowaniem i ostrzeganiem ludności.
2. Zasady funkcjonowania SWO określa Prezydent Miasta – Szef Obrony Cywilnej, po uprzednim uzgodnieniu ich z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, natomiast w stosunku do jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 3, w porozumieniu, stosownie do potrzeb wynikających z miejscowej oceny zagrożenia.

§ 5. SWO funkcjonuje, za pośrednictwem całodobowej służby Straży Miejskiej, w oparciu o Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Nadzór nad jego funkcjonowaniem powierza się Dyrektorowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Włocławek oraz Komendantowi Straży Miejskiej we Włocławku.

§ 6. Strukturę organizacyjną, zadania oraz zasady alarmowania i przekazywania informacji w ramach SWO na terenie miasta Włocławek określa załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 7. Organizację przekazu informacji w ramach SWO powierza się Komendantowi Straży Miejskiej we Włocławku.

§ 8. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Dyrektorowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Włocławek.

§ 9. Wzór meldunku – powiadomienia o zdarzeniu albo zagrożeniu określa załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§ 10. Traci moc zarządzenie Nr 28/2017 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 16 lutego 2017 r. w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie miasta Włocławek.

§ 11. 1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

2. Zarządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Włocławek.

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian