Wymagania dla kotłów na paliwo stałe – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz. U. z 2017 r., poz. 1690) weszło w życie w dniu 1 października
2017 r. Określa ono szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu i do użytkowania kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.
Obowiązująca od dnia 1 października 2017 r. regulacja, wprowadziła restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce.
Nowe rozwiązania dotyczą kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach.
Regulacja nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wyłącznie kotłów klasy 5 spełniających normę PN-EN 303–5:2012 w zakresie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego.
W rozporządzeniu wprowadzono
okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Kotły wyprodukowane przed dniem 1 października 2017 r. będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania
do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.