Rozwój cywilizacyjny spowodował, że wiele gatunków zwierząt, dostosowując się do krajobrazu zmienionego przez człowieka, zasiedla m.in. budynki mieszkalnie. Jerzyki, jaskółki – oknówki i dymówki, wróble domowe, mazurki, gołębie miejskie, kawki, kopciuszki, puszczyki i nietoperze znajdują doskonałe warunki do życia w stropodachach i szczelinach w elewacji. Ich obecność daje możliwość obcowania z fauną bez konieczności wyruszania poza miasto. Są też naszymi sprzymierzeńcami, zjadając setki, a nawet tysiące owadów na dobę.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z cennymi informacjami o gatunkach zamieszkujących budynki, chroniących je przepisach prawnych oraz praktycznych poradach, jak przeprowadzać remonty budynków w sposób możliwie sprawny i efektywny, a jednocześnie przyjazny dzikim zwierzętom i niepowodujący naruszeń przepisów.
Poznanie i stosowanie prostych zasad, które znajdziecie Państwo w przekazanych materiałach może pomóc całkowicie uniknąć trudności, jakie mogłyby zaistnieć w przypadku przeprowadzania renowacji czy remontu budynku zasiedlonego przez dziką faunę, a jednocześnie przyczyni się do zatrzymania lub ograniczenia procesu zanikania ptaków i nietoperzy w miastach.
Zachęcamy do odwiedzenia strony:
http://www.gdos.gov.pl/ochrona-ptakow-i-nietoperzy