Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zostanie przeprowadzony w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. na terenie całego kraju według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00.
W spisie zostaną zebrane informacje w zakresie:
- charakterystyki demograficznej osób,
- poziomu wykształcenia,
- aktywności ekonomicznej,
- niepełnosprawności,
- migracji wewnętrznych i zagranicznych,
- charakterystyki etniczno-kulturowej,
- gospodarstw domowych i rodziny,
- stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych.
Spisem są objęte:
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Udział w spisie jest obowiązkowy.
Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych o respondencie w formularzu spisowym, dostępnym na stronie internetowej GUS. Wykorzystuje w tym celu własny komputer lub urządzenie mobilne.
W celu umożliwienia dokonania samospisu osobom fizycznym, które nie posiadają we własnym zakresie techniczno-materialnych warunków umożliwiających przeprowadzenie samospisu internetowego (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r.
o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. przewiduje, że odpowiednie pomieszczenia wyposażone w sprzęt komputerowy do realizacji samospisu internetowego będą bezpłatnie udostępnione w jednostkach służb statystyki publicznej, urzędach wojewódzkich, urzędach obsługujących wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) i w gminnych jednostkach organizacyjnych. Osobie dokonującej samospisu w tych pomieszczeniach może zostać udzielona niezbędna pomoc w zakresie obsługi interaktywnej aplikacji spisowej. Lista miejsc, w których będzie można dokonać samospisu, będzie opublikowana na stronie internetowej GUS.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy osoba objęta spisem nie będzie mogła dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, skontaktuje się z nią rachmistrz spisowy w celu przeprowadzenia wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej oraz w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.
Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej
https://spis.gov.pl oraz pod nr tel: 54 414 42 68, 54 414 42 38, 54 414 43 85, 54 414 42 54 w Gminnym Biurze Spisowym we Włocławku, którego siedziba mieści się w budynku Urzędu Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku 11/13.